Partners

Distributörer

 

Land Företag Hemsida
Algeriet EAVS Africa www.eavs-groupe.ma
Australien Audio Brands www.audiobrands.com.au
Belgien Audio XL www.audioxl.be
Brasilien i-Strategia www.istrategia.com.br
Danmark Kinovox Scandinavia ApS www.kinovox.com
Elfenbenskusten EAVS Africa www.eavs-groupe.ma
Finland Noretron Communication Oy www.noretron.fi
Frankrike Axente www.axente.fr
Förenade Arabemiraten SGTC Pro www.sgtcpro.com
Gabon EAVS Africa www.eavs-groupe.ma
Hong Kong Pilot Electronics & Engineering Limited (PEE) www.pilotee.com.hk
Irland Univox Audio Ltd www.univoxaudio.co.uk
Island ID Electronic ehf www.hljodx.is
Indien Alphatec Audio Video Pvt. Ltd. www.alphatec.co.in
Israel Mehalev www.mangishim.org
Italien Omnia Com S.r.l. www.omniacomudito.com
Italien Fulgor Service www.fulgorservice.it
Kamerun EAVS Africa www.eavs-groupe.ma
Kanada Thorvin Electronics, Inc. www.thorvinelectronics.com
Kina Widex Hearing Aid Co Ltd. www.widex.com.cn
Korea Wave Retail Co. www.wavehearing.kr
Kroatien Hust www.hust.hr
Liechtenstein GoWild www.gowild.ch
Marocko EAVS Africa www.eavs-groupe.ma
Malta Studio Seven www.studioseven.com.mt
Mauritius EAVS Africa www.eavs-groupe.ma
Nederländerna Audio XL www.audioxl.nl
Nederländerna Multi Care Systems www.multicaresystems.nl
Nigeria EAVS Africa www.eavs-groupe.ma
Norge Gewa A/S www.gewa.no/horselteknisk
Nya Zeeland Pacific AV www.pacificav.co.nz
Polen Novatel Sp. z o.o. www.novatel.pl
Portugal Set2Stage www.set2stage.pt
Ryssland Viraprom www.univox.ru
Schweiz GoWild AG www.gowild.ch
Senegal EAVS Africa www.eavs-groupe.ma
Singapore Securex GS Pte Ltd www.securex-gs.com
Spanien Optimus S.A. www.optimusaudio.com
Spanien FUE Tecnologia Y Accesibilidad www.efue.com
Storbritannien Univox Audio Ltd. www.univoxaudio.co.uk
Sydafrika HearAbility www.hearability.co.za
Tjeckien AudioDigital www.audiodigital.cz
Tunisien EAVS Africa www.eavs-groupe.ma
Tyskland Audio Pro Elektroakustik www.audiopro.de
Tyskland Prosenio GmbH www.prosenio.de
Turkiet ID Türkiye www.idturkiye.com
USA NHT Sales www.nhtsales.com
Österrike Audio Pro Elektroakustik www.audiopro.de

Varumärken

Utöver våra egenutvecklade Univox produkter har vi försäljningsrätten för hörselprodukter från ett flertal tillverkare runt om i världen.

Land Företag Hemsida
Amplicomms Telefoner, telefon- och TV-hjälpmedel, väckarklockor www.amplicomms.com
Artone Bluetooth-halsslingor www.artonecs.com
Fulgor Service Högtalarsystem för kyrkor www.fulgorservice.it
Geemarc Telefoner, telefon- och TV-hjälpmedel, väckarklockor www.geemarc.com
HAB Vårt eget märke Hörapparatsbatterier. Zink-luft-batterier för hörapparater och cochlea-implantat
Okayo Trådlösa mikrofon- och högtalarsystem www.okayo.com
Renata Zink-Luft-batterier för hörapparater, silveroxid- och lithium-batterier www.renata.com
Sound Oasis Tinnitushjälpmedel och ljudterapi www.sound-oasis.com

Organisationer

Nedan har vi samlat länkar till ett antal organisationer som har anknytning till hörsel. Kontakta oss gärna om du saknar någon länk!

Organisation Hemsida
HRF – Hörselskadades Riksförbund (only Swedish) www.hrf.se
HearingLoop.org www.hearingloop.org
International Federation of Hard of Hearing People www.ifhoh.org
European Federation of Hard of Hearing People www.efhoh.org
Hearing Loss Association of America www.hearingloss.org
American Academy of Audiology www.audiology.org
Hearing Link www.hearinglink.org
Action on Hearing Loss www.actiononhearingloss.org.uk