Partners

Distributörer

Land Företag Hemsida
Australien Audio Brands www.audiobrands.com.au
Belgien Audio XL www.audioxl.be
Brasilien i-Strategia www.istrategia.com.br
Danmark Scantone A/S www.scantone.dk
Finland Noretron Communication Oy www.noretron.fi
Frankrike Axente www.axente.fr
Hong Kong Pilot Electronics & Engineering Limited (PEE) www.pilotee.com.hk
Irland Univox Audio Ltd www.univoxaudio.co.uk
Island ID Electronic ehf www.hljodx.is
Israel Mehalev www.mehalev.com
Italien Omnia Com S.r.l. www.omniacomudito.com
Kanada Thorvin Electronics, Inc. www.thorvinelectronics.com
Kina Widex Hearing Aid Co Ltd. www.widex.com.cn
Korea Wave Retail Co. www.wavehearing.kr
Kroatien Hust www.hust.hr
Marocko Make It Smart makeitsmart.ma
Malta Studio Seven www.studioseven.com.mt
Nederländerna Audio XL www.audioxl.nl
Nederländerna Multi Care Systems www.multicaresystems.nl
Norge Gewa A/S www.gewa.no/horselteknisk
Nya Zeeland Pacific AV www.pacificav.co.nz
Polen Novatel Sp. z o.o. www.novatel.pl
Ryssland Viraprom www.univox.ru
Schweiz Audio Pro www.akg-pro.ch
Singapore Amptron (S) Pte Ltd www.amptron2.com.sg
Singapore Centro Audioprotésico Aragón www.tacasystems.com
Spanien Formación Universidad Empresa www.efue.com
Storbritannien Univox Audio Ltd. www.univoxaudio.co.uk/
Sydafrika HearAbility www.hearability.co.za
Tyskland Audio Pro Elektroakustik www.audiopro.de
Tyskland Prosenio GmbH www.prosenio.de
Turkiet ID Türkiye www.idturkiye.com
Hungary H-Ear www.hallokeszulek.hu
USA NHT Sales www.nhtsales.com
Österrike Audio Pro Elektroakustik www.audiopro.de

Varumärken

Utöver våra egenutvecklade Univox produkter har vi försäljningsrätten för hörselprodukter från ett flertal tillverkare runt om i världen.

Land Företag Hemsida
Amplicomms Telefoner, telefon- och TV-hjälpmedel, väckarklockor www.amplicomms.com
Artone Bluetooth-halsslingor www.artonecs.com
Geemarc Telefoner, telefon- och TV-hjälpmedel, väckarklockor www.geemarc.com
HAB Vårt eget märke Hörapparatsbatterier. Zink-luft-batterier för hörapparater och cochlea-implantat
Okayo Trådlösa mikrofon- och högtalarsystem www.okayo.com
Renata Zink-Luft-batterier för hörapparater, silveroxid- och lithium-batterier www.renata.com
Sound Oasis Tinnitushjälpmedel och ljudterapi www.sound-oasis.com

Organisationer

Nedan har vi samlat länkar till ett antal organisationer som har anknytning till hörsel. Kontakta oss gärna om du saknar någon länk!

Organisation Hemsida
HRF – Hörselskadades Riksförbund (only Swedish) www.hrf.se
HearingLoop.org www.hearingloop.org
International Federation of Hard of Hearing People www.ifhoh.org
European Federation of Hard of Hearing People www.efhoh.org
Hearing Loss Association of America www.hearingloss.org
American Academy of Audiology www.audiology.org
Hearing Link www.hearinglink.org
Action on Hearing Loss www.actiononhearingloss.org.uk